Вимірювання потужності еквівалентної дози над об’єктом «Укриття» після завершення будівництва нового безпечного конфаймента

М. В. Савельєв1, 2, В. О. Краснов2, А. П. Левченко2,
О. Є. Новіков3, О. Ю. Євстигнєєв3, М. А. Пантін4

1 Інститут проблем математичних машин та систем НАН України,
просп. Академіка Глушкова, 42, Київ, 03187, Україна
2 Інститут проблем безпеки АЕС НАН України, вул. Кірова, 36-а, м. Чорнобиль, Київська область, 07270, Україна
3 ДСП «Чорнобильська АЕС», а/c 11, Славутич, 07100, Україна
4 ТОВ «Діджітал Дата Про», просп. Дружби народів, 7, Славутич, 07101, Україна

DOI: doi.org/10.31717/2311-8253.20.4.6

Анотація

Описано експеримент щодо вимірювання еквівалентної дози для об’єкта «Укриття» (ОУ) після завершення будівництва нового безпечного конфаймента (НБК). Надалі перед Україною постає завдання з демонтажу нестабільних конструкцій ОУ. Планування таких робіт вимагає актуальних знань щодо дозової обстановки як у районах виконання робіт, так і на висотах переміщення системи основних кранів (СОК). Вимірювання гамма-випромінювання проводили під час введення в експлуатацію НБК за допомогою розробленої в Україні системи, яка функціонально еквівалентна приладу Mirion GIM204 і повністю сумісна з системою радіаційного контролю НБК. Було виконано декілька серій вимірювань. Візок СОК з датчиком переміщували хаотичною траєкторією, тому було запропоновано метод інтерполяції відсутніх даних. Метод реалізовано у вигляді програмного коду, а візуалізація картограм розподілу гамма-поля виконана у вигляді «теплової карти». Під час інтерпретації результатів вимірювань відзначався ефект запізнювання вимірювань ПЕД, що під час руху візка від «гарячого» місця до «холодного» зміщує «теплову» картину в бік «холодного» місця і навпаки. Таке запізнювання характерне для всіх детекторів, що мають мікропроцесорну обробку, і це обумовлено затримками в обробці сигналу і застосовуваними числовим фільтрами. Як результат, у цій роботі подано картограму розподілу гамма-поля на рівні руху візків СОК НБК. Робота дозволила створити діючу технічну систему, що забезпечує актуалізацію даних про розподіл ПЕД над ОУ. Отриманий результат може бути взятий за основу розрахунку колективної дози під час планування технічного обслуговування СОК. У статті робиться висновок, що проблема «найкращої» інтерполяції даних ПЕД за вимірюваннями на хаотичній мережі моніторингу вимагає подальшого вивчення.

Ключові слова: об’єкт «Укриття», новий безпечний конфайнмент, радіаційне картографування, гаммавипромінювання, потужність еквівалентної дози.

Список використаної літератури

1. TACIS (1997). Chernobyl Unit 4: Shelter Implementation Plan.

2. Protocol No. 2 of 12.03.2001. Object Shelter Conversion Strategy agreed upon by the Interdepartmental Commission for the Comprehensive Solution of the Chernobyl NPP Problems. (in Russ.)

3. SIP-N-LI-22-A500_CDS-001. Safety Document for Conceptual Design of NSC, 2008.

4. Borovoi A. A., Velikhov E. P. (2015). [Experience of Chornobyl (works at Shelter Object)]. Part 4. — Moscow: SIC, 138 p. (in Russ.)

Повна стаття(PDF)


Опубліковано
2020-12-16

Якщо стаття прийнята до друку в журналі «Ядерна енергетика та довкілля», автор має підписати угоду про передачу авторських прав. Угода надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.

Всі матеріали поширюються на умовах ліцензії  Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому журналі.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert