О. А. Пуртов, О. М. Масько
ДП «Державний науково-інженерний центр систем контролю та аварійного реагування», просп. Героїв Сталінграда, 64/56, Київ, 04213, Україна
DOI: doi.org/10.31717/2311-8253.19.3.7
Анотація
Розглянуто варіанти зняття з експлуатації (ЗЕ) енергоблоків атомних електростанцій (АЕС) України, принципи оптимізації ЗЕ енергоблоків з відкладеним демонтажем, а також особливості фінансування ЗЕ діючих АЕС і передання експлуатаційних радіоактивних відходів (РАВ) та РАВ ЗЕ на захоронения. Еіаведено основні положення оновлених концепцій ЗЕ діючих АЕС України. У всіх концепціях розглянуто два можливих варіанти ЗЕ енергоблоків АЕС — відкладений демонтаж і невідкладний демонтаж, які є близькими за рівнем прийнятності за відносної переваги варіанта відкладеного демонтажу. За результатами порівняльного аналізу цих двох варіантів базовим варіантом ЗЕ діючих ядерних енергоблоків АЕС України визначено варіант відкладеного демонтажу енергоблоків АЕС з витримкою ЗО років перед демонтажем. Для всіх енергоблоків АЕС розроблено оптимальні варіанти ЗЕ для відкладеного демонтажу з витримкою від 20 до ЗО років. Оптимальні варіанти рекомендовано як основу під час розробки проектів ЗЕ енергоблоків АЕС. Описано розробку систем поводження з РАВ на діючих АЕС для підготовки РАВ до передання державі на захоронения. Для базових варіантів ЗЕ наведено оцінки відрахувань експлуатуючої організації до фінансового резерву та розміри щорічних відрахувань на захоронения експлуатаційних РАВ та РАВ ЗЕ. Еіаведено результати порівняльного аналізу стану підготовки до майбутнього ЗЕ згідно з оновленими концепціями для діючих АЕС України за такими параметрами, як стратегія ЗЕ, стратегія зберігання та перспективи поводження з відпрацьованим ядерним паливом, стан системи поводження з РАВ, наявність організаційної структури діяльності з ЗЕ, стан підготовки до проведення комплексного інженерно-радіаційного обстеження. Установлено спільні та відмінні риси стану підготовки до ЗЕ окремих АЕС.
Ключові слова: атомна електростанція, концепція зняття з експлуатації, ВВЕР-440, ВВЕР-1000, довгостроковий прогноз зняття з експлуатації, оцінка відрахувань на зняття з експлуатації, продовження ресурсу, комплексне інженерно-радіаційне обстеження.
Список використаної літератури
10. 191-10-П-СНРиПЭ. Концепция снятия с эксплуатации энергоблоков ОП «Ривненская АЭС» [пересмотрена в 2017 г.].
11. 0.НР.5797.ПН-17. Концепция снятия с эксплуатации энергоблоков ВВЭР-1000 ОП «Хмельницкая АЭС» [пересмотрена в 2017 г.].
12. ПН.0.3812.0087. Концепция снятия с эксплуатации ОП «Южно-Украинская АЭС», [пересмотрена в 2017 г.].
16. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16. «Витрати» [затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318] // Офіційний вісник України. — 2000 р. — № 3. — С. 181.
Якщо стаття прийнята до друку в журналі «Ядерна енергетика та довкілля», автор має підписати угоду про передачу авторських прав. Угода надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Всі матеріали поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому журналі.