Діагностичні ознаки закупорки порожнистих провідників та підвищеного струму в елементарних провідниках обмотки статора турбогенераторів АЕC України

О. В. Виговський

Інститут проблем безпеки АЕС НАН України,
вул. Лисогірська, 12, Київ, 03028, Україна

DOI: doi.org/10.31717/2311-8253.20.1.3

Анотація

Наведено статистику відмов турбогенераторів українських АЕС за період 2011-2017 рр. Розроблено методику, математичні моделі, алгоритм і програму для виконання на персональному комп’ютері розрахунку тривимірного температурного поля обмотки статора турбогенераторів потужністю 1 000 МВт типу ТВВ у стаціонарних та перехідних режимах експлуатації. Для порівняння з експериментальними даними було виконано нестаціонарний (для пуску) і стаціонарний розрахунки нагріву стержнів обмотки статора турбогенератора потужністю 1 000 МВт типу ТВВ-1000-2У3. Порівняння експериментальних та розрахункових даних показало, що вони відрізняються менш ніж на 5 %, що свідчить про адекватність розроблених методик, математичних моделей, алгоритмів і програми розрахунку. Для визначення діагностичних ознак технічного стану обмоток статора було проведено розрахунки тривимірного температурного поля обмоток турбогенераторів типів ТВВ-1000-2У3 і ТВВ-1000-4У3 при зміні навантаження від нуля до номінального. Було визначено діагностичні ознаки, за допомогою яких можливо надійно та ефективно діагностувати появу та розвиток дефекту у стержнях обмотки статора турбогенераторів.

Ключові слова: турбогенератор, обмотка статора, математична модель, дефекти, діагностичні ознаки.

Список використаної літератури

1. Виговський О. В. Основні проблеми розвитку атомної енергетики України та шляхи їхнього вирішення / О. В. Виговський // Проблеми безпеки атомних електростанцій і Чорнобиля. — 2016. — Вип. 27. — С. 5-12.

2. Базова та оновлена Енергетична стратегія України на період до 2035 року. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. — Режим доступу: http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/uk/doccatalog/list?currDir=50358.

3. Кенсицький О. Г. Надійність генеруючого обладнання та перспективи розвитку атомної енергетики в Україні / О. Г. Кенсицький, Г. М. Федоренко // Проблеми безпеки атомних електростанцій і Чорнобиля. — 2016. — Вип. 26. — С. 69-74.

4. Міністерство палива та енергетики України. НЕК «Укренерго». Офіційний сайт. — Режим доступу: http://www.ukrenergo.energy.gov.ua/ukrenergo.

5. Державна служба статистики. Офіційний сайт. — Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.

6. Енергоатом України. Офіційний сайт. — Режим доступу: http://www.energoatom.kiev.ua.

7. Кириленко О. В. Комплексний аналіз аварійних ситуацій генеруючого обладнання електростанцій / О. В. Кириленко, Г. М. Федоренко О. Г. Кенсицький // Матеріали III міжнар. наук.-практ. конф. «Повышение безопасности и эффективности атомной энергетики», (Одеса, 24-28 вересня 2012 р.). — Одеса : НПЦ «Енергоатом» ВАТ, 2013. — С. 203-215.

8. Поляков В. И. Диагностика технического состояния каналов водяного охлаждения и крепления стержней обмоток мощных турбогенераторов для продления срока их службы / В. И. Поляков // Электрические станции. — 2001 — № 10. — С. 34-39.

Повна саття (PDF)


Опубліковано
2020-02-29

Якщо стаття прийнята до друку в журналі «Ядерна енергетика та довкілля», автор має підписати угоду про передачу авторських прав. Угода надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.

Всі матеріали поширюються на умовах ліцензії  Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому журналі.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert