Вибір оптимальних умов опромінення зразків у матеріалознавчому каналі ядерного реактора ВВР-М

В. І. Борисенко1, В. В. Горанчук1, Е. М. Чалий2, В. В. Стаднік2

1 Інститут проблем безпеки АЕС НАН України, вул. Лисогірська, 12, Київ, 03028, Україна
2 ВП «Науково-­технічний центр» ДП «НАЕК “Енергоатом”», вул. Гоголівська, 22−24, Київ, 01054, Україна

DOI: doi.org/10.31717/2311-8253.20.4.2

Анотація

Представлено методологію вибору оптимальних умов опромінення зразків у матеріалознавчому каналі дослідницького ядерного реактора ВВР-М. Розв’язання такого завдання є необхідним для обґрунтування можливості проведення опромінення зразків у матеріалознавчому каналі за заданих умов опромінення. У цьому випадку умови опромінення передбачають не тільки значення висотного розподілу щільності нейтронного потоку, а також і спектр нейтронів, і температуру зразка в матеріалознавчому каналі. Такий підхід оптимізує роботу ВВР-М шляхом розташування в матеріалознавчому каналі максимально можливої кількості зразків для опромінення. Також оптимізація роботи ВВР-М полягає у виборі місця розташування дослідного каналу в активній зоні ВВР-М, де протягом запланованого часу опромінення буде досягнуто максимальну щільність потоку швидких нейтронів або нейтронів інших енергій залежно від поставленого завдання. Для досліджень застосовано нейтронно-фізичну модель дослідницького ядерного реактора ВВР-М у розрахунковому коді SCALE. Коректність визначення нейтронно-фізичних характеристик у матеріалознавчому каналі ВВР-М підтверджено результатами валідації, проведеної на попередньому етапі досліджень. Показано, що для забезпечення необхідної точності визначення параметрів нейтронного потоку в матеріалознавчому каналі необхідно обов’язково враховувати вигорання палива, а також реальну схему перестановки тепловидільних збірок по активній зоні ВВР-М для різних паливних завантажень. Наведено результати розрахунків важливих нейтроннофізичних характеристик моделі ядерного реактора ВВР-М для паливного завантаження, яке експлуатується сьогодні, на основі яких можна оптимізувати вибір місця розташування матеріалознавчого каналу в активній зоні ВВР-М.

Ключові слова: дослідницький ядерний реактор ВВР-М, активна зона, матеріалознавчий канал, щільність потоку нейтронів, твел, тепловидільна збірка.

Список використаної літератури

1. SCALE-4.4a: A Modular Code System for Performing Standardized Computer Analyses for Licensing Evaluation, NUREG-CR-0200, Rev. 6. — Oak Ridge National Laboratory, 1998.

2. Борисенко В. І. Валідація моделі реактора ВВР-М, розробленої в коді SCALE / В. І. Борисенко, В. В. Горанчук // Ядерна енергетика та довкілля. — 2020. — Вип. 3 (18). — С. 42–47.

3. Результати валідації розрахункових кодів SCALE і MCNP на даних критичних бенчмаркекспериментів на установці SF-9 / В. І. Борисенко,
В. В. Горанчук, Ю. Ф. Піонтковський, І. О. Тітімець // Ядерна енергетика та довкілля. — 2019. — Вип. 1 (13). — С. 17–22.

Повна стаття(PDF)


Опубліковано
2020-12-16

Якщо стаття прийнята до друку в журналі «Ядерна енергетика та довкілля», автор має підписати угоду про передачу авторських прав. Угода надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.

Всі матеріали поширюються на умовах ліцензії  Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому журналі.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert