Д. О. Хоменко1, 2, 3, В. В. Єгоров1,
Л. І. Павловський1
1 Інститут проблем безпеки АЕС НАН України, вул. Кірова, 36а, Чорнобиль, 07270, Україна
2 Інститут проблем математичних машин та систем НАН України, пр-т Академіка Глушкова, 42, Київ, 03187, Україна
3 Інститут Вольфганга Паулі, Оскар-Моргенштерн-Плац, 1, Відень, 1090, Австрія
DOI: doi.org/10.31717/2311-8253.22.2.7
Анотація
Представлено результати практичного застосування та перевірки ефективності методу дослідження кутового розподілу інтенсивності гамма-випромінювання за допомогою пристрою «Радіометр-дозиметр МКС-07 «Пошук» із виносним детектором у коліматорі» (ДК-В). Метою роботи є перевірка ефективності цього методу за допомогою пристрою ДК-В на заздалегідь відомих джерелах і отримання масиву даних в одній зоні з різних точок. Перед початком проведення дослідження був виконаний аналіз наявних даних щодо радіаційного стану. Це дозволило визначати кількість проведення вимірювань кутових розподілів гамма-випромінювання для перевірки ефективності методу та місця розташування точок вимірювань. У результаті аналізу вихідних даних з радіаційного стану було прийнято рішення дослідити зону об’єкта «Укриття» (ОУ) у напрямку Захід → Схід. У цій зоні знаходяться відомі джерела в завалах центрального залу 4-го енергоблока Чорнобильської атомної електростанції. Отримані результати вимірювань кількісної характеристики кутового розподілу інтенсивності гамма-випромінювання представлені у графічному вигляді. За результатами проведених досліджень сформульовано низку висновків, які доводять високу ефективність цього методу як у низьких, так і у високих полях іонізуючого випромінювання.
Ключові слова: кутовий розподіл, гамма-випромінювання, біологічний захист, об’єкт «Укриття», ЧАЕС
Список використаної літератури
1. Хоменко Д. О. Аналіз впливу нових споруд на радіаційні умови майданчика, який межує з комплексом НБК ОУ / Д. О. Хоменко, Л. І. Павловський, В. В. Єгоров // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Чорнобильська катастрофа. Актуальні проблеми, напрямки та шляхи їх вирішення»
(22–23 квітня 2021 року). — Житомир : Поліський університет, 2021. — С. 163–166 с.
2. Батий В. Г. Разработка методов исследования радиационной обстановки в зонах производства работ на объекте «Укрытие» / В. Г. Батий, В. В. Егоров, А. А. Правдивый [и др.] // Проблеми безпеки атомних електростанцій і Чорнобиля. — 2008. — Вип. 10. — С. 155–165.
3. Новий безпечний конфайнмент (НБК). Пусковий комплекс 2 (ПК-2). Демонтаж нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття» ДСП ЧАЕС в частині «раннього» демонтажу. Етап 2. Радіаційне обстеження на шляхах доступу та у зонах виконання робіт. / В. М. Рудько, Л. І. Павловський, О. В. Балан та ін. — Чорнобиль 2021.
Якщо стаття прийнята до друку в журналі «Ядерна енергетика та довкілля», автор має підписати угоду про передачу авторських прав. Угода надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Всі матеріали поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому журналі.